Czy ceny nieruchomości w Warszawie wkrótce...
Warszawa już od wielu lat znajduje się na szczycie list najdroższych mieszkań. To tam za jeden metr kwadratowy własnego „M” należy zapłacić obecnie nawet ponad 10 tysięcy złotych. Czy w najbliższym czasie można spodziewać się korekt cen?
Warszawa na prowadzeniu pod względem cen mieszkań
Lokalizacja to główny czynnik wpływający na wartość nieruchomości. Właśnie dlatego najwyższe ceny czekają na kupujących w największych miastach w Polsce, ale także w popularnych miejscowościach turystycznych, gdzie posiadanie własnego lokalu jest też przyszłościową inwestycją. Na przestrzeni ostatnich lat ceny nieruhcomości w Warszawie stale rosły. Aktualnie plasują się na jednym z najwyższych poziomów, dlatego też kupujący muszą liczyć się ze sporym wydatkiem, jeżeli chcą zamieszkać w stolicy. Wysokie ceny nieruchomości w stolicy dotyczą zarówno rynku pierwotnego, czyli nieruchomości od deweloperów, jak i tych używanych, czyli z rynku wtórnego. Często to właśnie mieszkania oraz lokale użytkowe na sprzedaż z drugiej ręki są droższe, co wynika właśnie z ich położenia w samym sercu miasta.
Ceny nieruchomości a koronawirus
Epidemia koronawirusa, która rozpoczęła się w Polsce w marcu 2020 roku, wpłynęła na całą gospodarkę. Czy zmieniła ceny mieszkań i lokali użytkowych? Na razie nic na to nie wskazuje. Biorą pod uwagę ceny nieruhcomości w Warszawie, ceny uległy nawet podwyższeniu. Przekroczona została bariera 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Podobne ceny pojawiły się także w innych dużych miastach jak Kraków czy Gdańsk. Wobec tego przewidywania, że koronawirus spowoduje, że mieszkania i inne nieruchomości będą tańsze, na razie się nie sprawdziły. Ceny trzymają się mocno swojego kursu, dlatego ci, którzy liczyli na zakup lokali w przecenie, na razie muszą obejść się smakiem.
Mieszkania chętnie kupowane przez inwestorów
Nieruchomości mieszkalne w Warszawie są chętnie kupowane nie tylko przez osoby poszukujące dla siebie własnego kąta. Także stały się one popularną formą lokaty kapitału przez inwestorów. Lokale są kupowane w celu przeznaczenia ich na wynajem, ale również do dalszej odsprzedaży po wyremontowaniu. Obecna sytuacja na rynkach dodatkowo nasiliła zainteresowanie nieruchomościami jako inwestycjami. Widać to także w Warszawie, w której deweloperzy stale realizują nowe osiedla mieszkaniowe. Niskie stopy procentowe i niestabilna giełda zachęcają do ulokowania swoich oszczędności w nieruchomości, których ceny systematycznie rosną.