Jak kupić mieszkanie od dewelopera w 3 krokach?...
Chcesz kupić nowe mieszkanie oferowane przez firmę deweloperską? Procedura, chociaż złożona, nie jest wymagająca. W jaki sposób można stać się właścicielem wymarzonego „M”? Prezentujemy, jak wygląda ten proces krok po kroku.
1. Wybierz mieszkanie od dewelopera
Aktualnie w polskich miastach realizuje się wiele inwestycji mieszkaniowych. Deweloperzy proponują swoim klientom zarówno niewielkie mieszkania na sprzedaż, jak i przestronne apartamenty. Wyszukanie inwestycji można rozpocząć w internecie – to właśnie w sieci można szybko sprawdzić aktualne inwestycje oraz deweloperów działających w danym mieście, by porównać ze sobą ich propozycje. Także o najnowszych planach można dowiedzieć się podczas targów mieszkaniowych. Warto pamiętać o zapoznaniu się z prospektem informacyjnym dotyczącym wybranej nieruchomości. Znajdują się z nim przekrojowe dane dotyczące firmy deweloperskiej, realizowanej inwestycji oraz wybranej nieruchomości wraz z rzutami.
2. Podpisz umowę przedwstępną i wybierz formę finansowania
Gdy mieszkanie nie jest jeszcze gotowe, podpisanie ostatecznej umowy kupna-sprzedaży poprzedzone jest umową przedwstępną. Umowa ta ma na celu „rezerwację” nieruchomości i stanowi wstęp do umowy docelowej, która sygnowana jest wtedy, gdy mieszkanie jest gotowe do odbioru. Dodatkowo jest ona podpisywana wtedy, gdy klient chce skorzystać z kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości. Przy zakupie mieszkania na kredyt konieczne jest złożenie wniosku do banku. Jak kupić mieszkanie najkorzystniej? Najlepiej zdecydować się na kontakt z doradcą kredytowym, który będzie mógł wtedy zaproponować najlepsze oferty spośród tych dostępnych w bankach. Różnice w kosztach kredytowych mogą być spore, dlatego decyzji nigdy nie powinno podejmować się pochopnie.
3. Odbierz mieszkanie i podpisz umowę ostateczną
Ostatnim etapem jest odebranie mieszkania na sprzedaż, gdy jest ono już przygotowane. Warto wskazać, że deweloperzy mogą zaproponować swoim klientom dwa standardy wykończenia – deweloperski i „pod klucz”, przy czym ten drugi pozwala na odbiór nieruchomości już wykończonej, co przyspiesza przeprowadzkę. Transakcję kończy podpisanie umowy ostatecznej, która przenosi własność nieruchomości na kupującego. Umowa ta sygnowana jest w kancelarii notarialnej. Zakupienie mieszkania z rynku pierwotnego nie jest zatem skomplikowane. Przez cały proces klienta poprowadzi dobry deweloper, z którym droga do własnego „M” stanie się jeszcze łatwiejsza.
Dodaj komentarz