Ile wynosi wkład własny przy kredycie mieszkaniowym?...
Aby otrzymać kredyt na własne mieszkanie, konieczne jest spełnienie szeregu wymogów. Wśród nich znajduje się również odpowiedni wkład własny. Ile powinien wynosić wkład przy zakupie mieszkania na kredyt hipoteczny?
Kredyt mieszkaniowy – konieczny wkład własny
Wkładem własnym nazywa się pieniądze własne klienta, który chce otrzymać kredyt hipoteczny na zakup mieszkania. Po wpłaceniu do banku stanowi on rodzaj zabezpieczenia, który ułatwia uzyskanie finansowania na wymarzone „M”. Kiedyś zakup mieszkania możliwy był z kredytem hipotecznym na 100% wartości nieruchomości. Banki udzielały także jeszcze wyższych kredytów, na przykład z dodatkową kwotą na wykończenie lokalu. Jednak wprowadzona w 2013 roku Rekomendacja S zakończyła takie praktyki – od tego czasu do zaciągnięcia kredytu konieczne jest posiadanie wkładu własnego. Zmiana wysokości wkładu własnego: - 2014 rok – 5% ceny mieszkania - 2015 rok – 10% ceny mieszkania - 2016 rok – 15% ceny mieszkania - od 2017 roku – 20% ceny mieszkania Zatem wtedy, gdy klient chce zdecydować się na zakup mieszkania o wartości 300 tysięcy złotych, w takim przypadku musi on zgromadzić wkład własny w wysokości 60 tysięcy złotych.
Czy można otrzymać kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego w pełnej wysokości?
20% wkładu własnego jest dla wielu kredytobiorców sporą sumą. Właśnie dlatego wiele banków pozwala na uzyskanie finansowania nawet przy mniejszej ilości oszczędności. Co warto wiedzieć o finansowaniu z niższym wkładem własnym? W takim przypadku bank wymaga od klienta zawarcia specjalnej umowy ubezpieczeniowej – wtedy możliwe jest dostarczenie tylko 10% wkładu własnego. Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego jest jednak dodatkowym kosztem – jest ono doliczane do raty kredytowej, dlatego podwyższa ją. W rezultacie zdolność kredytowa klienta maleje, co powoduje, że może on nie otrzymać kredytu w takiej wysokości, jaka go interesuje.
Jak zgromadzić wkład własny na mieszkanie?
Najlepiej oszczędzanie na wkład własny zacząć jak najszybciej. Kwota na zakup mieszkania jest w końcu wysoka. Systematyczne oszczędzanie, na przykład na koncie oszczędnościowym czy na lokacie, pozwoli na zgromadzenie potrzebnej sumy w ciągu kilku lat w zależności od wysokości zarobków. Warto też wskazać, że wkładem własnym mogą być darowizna, na przykład otrzymana od rodziców, premia gwarancyjna z książeczki mieszkaniowej, obligacje, bony skarbowe, papiery wartościowe, środki z programów rządowych i innych programów wspomagających budownictwo.
Dodaj komentarz